Szkolny Konkurs pt. „Zostań Mistrzem Polskiej Mowy”

Szkolny Konkurs pt. „Zostań Mistrzem Polskiej Mowy”

W związku z obchodzonym w tym roku po raz dwudziesty drugi „Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego”, dnia 22.02.2021r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs pt. „Zostań Mistrzem Mowy Polskiej”. W potyczkach językowo-ortograficznych wzięło udział 53 uczniów z klas IV-VIII.

 

 

 

Szkolnymi Mistrzami Mowy Polskiej zostali:

I miejsce-Nikolas B. – kl. IVA  i  Manuela E. – kl. VII B

II miejsce- Natan Z. – kl. IV A

III miejsce- Jessika B. – kl. VIII A i Alex  G. – klasa VI A

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.