Dzień Górnika

Praca górniczej rodziny
Głęboko pod ziemią górnicy pracują,
Czarny węgiel w ziemi kilofami kują.
On dużo energii człowiekowi daje,
Dzięki niemu światło, ogrzane mieszkanie.
Górnicy zjeżdżają pod ziemię windami,
Chodzą po tych sztolniach, tylko tunelami.
By świdrować węgiel, często skamieniały,
Gdzie od węgla pyłu są też czarne ściany.
Dokoła pod ziemią czarne korytarze,
Czarne wszystkie dłonie i górników twarze.
I odzież i buty, tu wszystko jest czarne,
Ale ciężka praca nie idzie na marne.
Górnicze rodziny codziennie pracują,
Czarny węgiel w ziemi kombajnem świdrują.
Potem na wagony ów węgiel wrzucają,
Wiele kilometrów jego przemieszczają.
By służył on ludziom, nie tylko do grzania,
Ale był składnikiem swego przetwarzania.
Bo z niego lekarstwo, smoła i benzyna,
Plastykowa piłka, świeca, parafina.
Czwartego grudnia, to górnicze święta
I nie tylko górnik o nich już pamięta.
Bo Barbórkę nawet małe dzieci znają,
Robią czarne czapki i je zakładają.
Czwarty grudnia to Dzień Górnika. Każdy Polak o tym powinien pamiętać. Dzień ten bowiem przypomina nam o ciężkiej i niebezpiecznej pracę ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi, w tym węgla kamiennego. Dzień Górnika obchodzony jest  na cześć patronki, Świętej Barbary, zwanej również Barbórką. Dla Górników, Barbórka jest  największym świętem. Z tej okazji każdego roku zapraszaliśmy do naszej szkoły  Górników, aby posłuchać czym biją Ich serca, obdarować kwiatami i w programie artystycznym wyrazić naszą wdzięczność za Ich trud pracy. W tym roku również, lecz trochę inaczej uczciliśmy Święto Górnika. Nasze pociechy z przedszkola pod bacznym okiem nauczycieli zrobiły czapki górnicze i pięknie się w nich zaprezentowały. Pani Mariola przeprowadziła ciekawą pogadankę na temat pracy górnika, wyglądu stroju górniczego, narzędzi do pracy w kopalni. Było trochę na poważnie, trochę do pośpiewania. Dzieci podskakując z nogi na nogę wyklaskiwały rytm piosenki “Hej, w kopalni praca wre…” Potem były. opowieści z zapartym tchem o “Skarbniku – duchu kopalni”.  A na koniec kolorowanki o Braci Górniczej.
Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 2 w Wałbrzychu  okazji Barbórkowego Święta pragnie złożyć wszystkim Górnikom, Pracownikom Kopalni i Ich Rodzinom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara – Patronka Górników nieustannie wyprasza dla Was Zdrój Łask Bożych i otacza Was swoją opieką. Szczęść Boże!
dzień górnika