WYCIECZKA DO STAREJ KOPALNI

W dniu 21.04. 2023  roku uczniowie klas młodszych w ramach projektu  „Jesteśmy razem” wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Szychta fuksów”- pierwsza zmiana młodych górników. Poznały m.in. historię powstania węgla kamiennego wydobywanego przez górników w trzech wałbrzyskich kopalniach , w tym kopali „Julia”. Zwiedziły część wystawową Muzeum Przemysłu i Techniki obejmujący najstarszy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Na zakończenie „Szychty Fuksów – pierwszej zmiany młodych gwarków” ruszyli na spacer podziemną trasą turystyczną. Wiele radości sprawił im pobyt w sztolni , gdzie z dużym zaangażowaniem chętni wcielili się w rolę prawdziwych górników wykonując  prace górnicze ładując „sercową” węgiel do „wagoników”.