Wycieczka.

Dnia 11.05.2023 r. klasy V i VII wzięły udział w warsztatach pt.:„Wałbrzych dawniej i dziś” zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną “Biblioteka Pod Atlantami”.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Placu Kościelnego, przy którym mieści się Kościółek Matki Boskiej Bolesnej. Jest on związany z początkami Wałbrzycha. Legenda mówi, że podczas wielkiego polowania jeden z myśliwych zapędził się w gęsty las za jeleniem. Zwierzę, broniąc się, zraniło go. Pewien, że umiera, usłyszał nagle w pobliżu szum wody. Podszedł do źródełka, napił się wody i poczuł, jak w cudowny sposób wracają mu siły. Obiecał wówczas Matce Bożej, że na miejscu źródełka wybuduje kaplicę. Jak obiecał, tak też zrobił. Do drewnianego kościółka pośrodku dzikiego lasu zaczęli przybywać pielgrzymi w nadziei na uleczenie swoich chorób. Wokół zaczęły powstawać budynki, w których przybysze mogli znaleźć nocleg i wyżywienie. A owa mała osada dała początek naszemu miastu. Następnie udaliśmy się na ul. Limanowskiego. Dowiedzieliśmy się, że znajdująca się tam szkoła powstała na miejscu cmentarza. Kolejnym etapem naszej wycieczki był budynek Muzeum Porcelany- dawnego pałacu Albertich, Kościół Ewangelicko-Augsburski, następnie przeszliśmy ulicą Pankiewicza pod pomnik dra Paula Rittera przy ul. Stanisława Moniuszki. Kolejnym oglądanym przez nas obiektem był Pałac Czettritzów, który jest położony na terenie parku. Znajdują się tam również dwie wille. W starszej z nich (z 1905 r.) zmarła w 1944 roku księżna angielskiego pochodzenia Maria Teresa Pszczyńska, nazywana księżną Daisy, ostatnia właścicielka zamku „Wałbrzych”, pani na Książu i Pszczynie. W roku 2007 na dziedzińcu zespołu wzniesiono postument upamiętniający księżną. Przeszliśmy ulicą Młynarską, Garbarską i znaleźliśmy się pod kościołem Św. Aniołów Stróżów. Następnie poszliśmy do Rynku, w którym odkryliśmy na nowo wałbrzyskie kamieniczki, dalej ulicą Sienkiewicza doszliśmy na Pasaż Okrężny, a stamtąd na Plac Magistracki. „Zwiedzanie” starego Wałbrzycha zakończyliśmy pod Ratuszem.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka, ponieważ odkryliśmy nasze miasto na nowo. Dziękujemy Pani z „Biblioteki pod Atlantami” za ciekawe zajęcia.