“Średniowieczny krzyż pokutny” – jako element historii regionalnej i tożsamości lokalnej.

Dziedzictwo kulturowe to ważny czynnik życia i działalności zwłaszcza dla młodego człowieka. Stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń. Oznacza wartość – materialną lub niematerialną – przekazaną przez przodków i określa naszą obecną tożsamość i kulturę.  Zabytki są materialnym śladem przeszłości oraz cennym elementem kultury, przyczyniającym się do kształtowania przyjaznego otoczenia człowieka. Bogactwo i różnorodność dziedzictwa kultury, może w istotny sposób przyczynić się do rozwoju społeczno-aksjologicznego społeczności szkolnej, a tym samym kształtowania postaw obywatelskich i patriotyzmu w obszarze małej ojczyzny.

Dlatego nasi uczniowie wraz z nauczycielami poznali historię naszego zabytku historycznego – średniowiecznego krzyża pokutnego. Zabytek ten jest umiejscowiony w dzielnicy Gaj, na terenie byłego szpitala dziecięcego. Społeczność szkolna podjęła się również dopełnienia wymogów formalno – prawnych, celem uzyskania uprawnień ,,Społecznego opiekuna zabytków’. Wkrótce będziemy poddani sprawdzeniu naszej wiedzy o ochronie zabytków. Trzymajcie za nas kciuki!