,,Kto czyta książki, żyje podwójnie’’- Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

Jak wygląda czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży? Biblioteka Narodowa opublikowała raport „Stan czytelnictwa książek w 2022 roku”. Okazuje się, że dzieci i młodzież chętnie sięgają po lekturę – w ubiegłym roku zrobiło to 72% badanych nastolatków.

Dane w raporcie wskazują, że oprócz czytania książek istnieją także inne praktyki lekturowe – m.in.: czytanie tekstów w internecie na użytek kształcenia lub pracy, czy dla rozrywki. Także granie w gry czy oglądanie filmów i seriali nie odbywa się bez udziału lektury – odbiorcy często wybierają wersję w języku oryginalnym z polskimi napisami. Autorzy raportu podkreślają: „To, że się nie czyta książek, nie oznacza, że nie czyta się żadnych tekstów, choć takie przypadki też istnieją”.

Co czytaliśmy w 2022 r.?

Najpopularniejsze gatunki wśród czytelników to:

·         literatura kryminalna, sensacyjna, thriller – 32%,

·         literatura obyczajowa – 22%,

·         non-fiction – biografie, autobiografie, wspomnienia – 17%,

·         literatura piękna wysokoartystyczna, poezja, dramat – 14%,

·         poradniki – 12%.