Dzień Marchewki

Dzień Marchewki (International Carrot Day) powstał w 2003 roku, wieść o tym prozdrowotnym święcie dość szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Dotarło ono m. in. do Francji, Szwecji, Włoch, Rosji, Japonii, Australii i Wielkiej Brytanii. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat tego pomarańczowego warzywa i jego wspaniałych właściwościach. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. To święto, wyjątkowe – pomarańczowe, zdrowe i witaminowe. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce – że jest bardzo zdrowa, zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych.

Ten dzień wypełniony był zabawami. Maluchy bawiły się  przy piosence Na  marchewki urodziny… Dzieci starsze  rozwiązywały zagadki. Starszaki   brały udział w quizie – powtarzały nazwy warzyw na zajęciach z j. angielskiego.

Dzieci wykonały również prace plastyczne – maluszki  – marchewkę z  kulek bibuły, średniaki z pasków  kolorowego papieru , natomiast dzieci  starsze wycinały marchewki z papieru.

Następnie dzieci chrupały surowe marchewki oraz  piły marchewkowy sok.  Maluszki i średniaki brały również udział w tarciu marchewki, a potem słodką surówkę degustowały. Maluszki za dzielne posługiwanie się tarką otrzymały  dyplomy marchewkowych kucharzy oraz upominki.